Parę słów o SIBO

 

SIBO czyli Small Inestial Bacterial Overgrowth to coraz powszechniejsza diagnoza problemów ze wzdęciami, pełnością. Co to dokładnie jest? To obecność w jelicie cienkim, bakterii które na co dzień obecne są w jelicie grubym.

sibo

Skąd taki przerost może się znaleźć w naszym organizmie?

Przyczyn jest wiele, zaczynając od wad anatomicznych, podeszły wiek, długotrwałe leczenie IPP (lekami, które mają zmniejszać kwaśność żołądka), zaburzeniami odporności, niedożywieniem, zaburzenia motoryki jelit, infekcje lub co coraz powszechniejsze z przyczyn choroby autoimmunizacyjne czyli między innymi choroby tarczycy. Nie bez udziału jest także stres, nie tylko ten emocjonalny, krótkotrwały, ale również wywołany nadmiernymi ćwiczeniami fizycznymi i związanym z nimi stresem oksydacyjnym. W poszukiwaniu przyczyn należy też wziąć pod uwagę niedokwaśność żołądka oraz zespół nieszczelnego jelita.

Jakie mogą być objawy?

sibo

Objawów jest bardzo dużo, dlatego wymienimy tylko najważniejsze. Należy jednak pamiętać, że dużo objawów może być pierwotną przyczyną SIBO, a także co istotne omawiane schorzenie jest przyczyną w większości przypadków zespołu jelita drażliwego. Wszystko jest ze sobą połączone. Jedno wynika z drugiego. Wróćmy jednak najpierw do objawów:

Bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, chroniczne zaparcia i biegunki, gazy, odbijanie, widoczny w gastroskopii stan zapalny śluzówki żołądka, kłucie w brzuchu, ciężkość poposiłkowa, spadek wagi, refluks, zgaga, anemia, nietolerancja, alergia, bóle stawów, zespół przewlekłego zmęczenia.

Testy diagnostyczne jakie różnicują SIBO:

  • Badanie mikrobiologiczne treści jelita cienkiego
  • Wodorowe testy oddechowe z użyciem glukozy bądź laktulozy
  • Testy oddechowe z substancjami zawierającymi znakowany węgiel c13 lub c14
  • Test z p-aminobenzenem

Leczenie

  • Antybiotykoterapia konwencjonalna
  • Antybiotyki roślinne- kuracja połączona z dietą
  • Suplementacja Ca, Mg, B12, witamina ADEK
  • Ograniczenie spożycia laktozy
  • Wsparcie nadnerczy- pomocna terapia mająca na celu redukcje stresu, który blokuje zarówno wydzielanie kwasu solnego, enzymów

Zaleca się unikanie żywności przetworzonej i stworzenie spersonalizowanej diety u specjalisty.

Jak widać jest to schorzenie bardzo ogólne i zarówno jak może być spowodowane różnymi przyczynami, tak może dawać o sobie znać w różny sposób. Z racji tego, że połączenie między nadwrażliwościami a SIBO jest ogromne możemy zalecić w tym wypadku wykonanie testu MRT.

O teście można dokładniej przeczytąć na naszym blogu i na naszej stronie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s