ZABURZENIA POZNAWCZE

Dieta to niezbędny element terapii zaburzeń poznawczych. W rozwoju chorób związanych z układem nerwowym poza czynnikiem genetycznym i środowiskowym istotną rolę odgrywają interakcje z układem pokarmowym. Zajmujemy się pacjentami autystycznymi, z chorobą Alzheimera, Parkinsona, zaburzeniami zachowania i stanami depresyjnymi.

W przypadku autyzmu Bczęstymi objawami są wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia lub biegunka, refluks żołądkowo przełykowy. Dzieje się to za sprawą zaburzeń w systemie trawienia wynikających z niedoborach enzymatycznych i nieprawidłowym składzie flory jelitowej,  co powoduje zaburzenia wchłaniania i niedobory składników odżywczych.

Niedobory enzymatyczne i zaburzona flora jelitowa powoduje niekompletne trawienie. Niekompletne produkty trawienia białek, inaczej peptydy, przechodzą ze światła jelita do krwi po przejściu bariery krew-mózg mogą docierać do OUN i wpływać na zmianę zachowań  w krótkim czasie po spożyciu posiłku. Nieszczelne jelito umożliwia transport egzorfin do OUN, nasilając zachowania autystyczne. Zjawisko to nazwane jest teorią opioidową, wg której zaburzania autystyczne są konsekwencją niekompletnego strawienia białek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s